מדוע המדינה החליטה להחזיר כסף לרוכשי ביטוח?

Error message

  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
מדוע המדינה החליטה להחזיר כסף לרוכשי ביטוח?
06/23/2015 - 18:16

 

תיקון חדש בחקיקה צפוי להשיב כספים שנצברו בקרן קרנית לרוכשי ביטוח חובה לרכב. מהלך זה יעשה באמצעות הוזלת תעריפי הביטוח, בתכנית שתתפרש על פני תקופה של שלוש שנים שבמהלכן יוחזר למבוטחים סך כולל של כ-1.5 מיליארד שקל. מותר לנו לשאול "איך", גם במקרים חיוביים כמו אלה

 
מהי קרנית?

 
קרן קרנית היא קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, תאגיד ציבורי שהוקם על מנת לתת מענה לנפגעי תאונות דרכים שאין באפשרותם לכסות את הוצאות הפגיעה מכספי הפיצויים על חשבון הפוגע. למשל במקרים של נפגעי תאונות "פגע וברח" או בפגיעה שבה מעורב כלי רכב שאינו עונה על תנאי הביטוח, למשל במקרים בהם הנהג שנהג ברכב הפוגע בעת התאונה נהג ללא רישיון או שכלי הרכב שהיה מעורב בתאונה היה גנוב. באחריות הקרן לטפל אך ורק בנזקי גוף, והיא הוקמה בשנת 1975 בצמוד לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. לצורך מימון פעולותיה מופרשים אליה כספים מתשלומי ביטוח החובה במשק הישראלי, כך שלכל תשלום חובה על ביטוח רכב נוסף כיום שיעור של 1%, ואילו בעבר 5%, אשר הופרשו לקרן. התיקון בחוק הוא הטבה לציבור המבוטחים, ובמקום תוספת האחוזים לתשלומי החובה תבוא הוזלה משמעותית.
 
מאין נולד תיקון זה בחקיקה ולמה דווקא עכשיו?

 
תכנית השבת הכספים מבוססת על עודפים שנצברו בקרן שנוצרו מרווחים מהשקעות מוצלחות שנעשו בשנים האחרונות על ידי קרנית. ההטבה באה בעקבות בירור שנעשה במשרד האוצר שגילה כי נצברו עודפי כספים גדולים. בצעד בונה אמון, שלנגד עיניו עומדת טובת הציבור, פעלה הממשלה על מנת להשיב את העודפים בצורת הקלה בתשלומי ביטוח החובה.
חלק גדול מכספי העודף שנצברו הגיעו לקרנית בתחילת 2011, כאשר כחלק מפעילותה הכלכלית קלטה הקרן לתוכה את תאגיד אבנר, מיזוג שהניב רווחים של כ-350 מיליון שקל. באופן זה קרנית צברה כספים מעבר לנדרש לה לצורך הבטחת פעילותה ויציבותה הכלכלית. קרנית אוחזת בשתי עתודות, האחת בשל כשל חברות ביטוח (המסתכמת בכ-15% מסכום התביעות התלויות בענף ביטוח רכב חובה בכלל המשק), והשנייה היא עתודה שיעודה מימון של גרעון שוטף, אשר מעבר לגובה העתודה לכשל חברות ביטוח. מקרן קרנית נמסר, באופן רשמי, שמדובר בסכומים שנצברו בעתודה המיוחדת בשל כשל חברות ביטוח.

 
מדוע רוכשי ביטוח החובה מקבלים את ההנחה ובאיזה אופן יזוכו המבוטחים?

רוכשי הביטוח נבחרו משום שהם אלו ששילמו מראש את הכספים לקרנית דרך חברות הביטוח, לא מדובר בהזרמת כספים של כלל הציבור אלא כספים שמראש היו שייכים למבטחי הרכבים. תכנית השבת הכספים תתפרש על שלוש שנים ותיושם החל משנת 2016, באמצעות הוזלת ביטוח החובה לרכב באופן הבא: בשנה הראשונה של התכנית יוזלו כ-17% מתשלומי החובה, השווים בערכם לשיעור בינוני של כ- 250 שקלים לכל ביטוח רכב אחד, בשנה השנייה תעמוד ההוזלה על כ- 13% (שבממוצע ערכם כ-200 שקלים) ובשנה האחרונה יופחתו מביטוח החובה כ- 5% (50 שקלים בממוצע). אחוזי ההוזלה יעודכנו בתעריפי פוליסות ביטוח החובה לרכב ובאופן הזה יזוכו המבוטחים, ללא צורך באף פנייה אקטיבית מצדם.

 
לסיכום, החלטה זו באה לטובת ציבור המבוטחים אשר צפוי לחסוך בתשלומי ביטוח החובה לרכב סכום של כ- 500 שקלים לאורך תקופה של שלוש שנים. מומלץ לערוך השוואת מחירים לפני ביצוע עסקת ביטוח, ובו בזמן לוודא כי המבוטח נהנה מהתיקון המבורך. מומלץ  לבחון את גובה פרמיית הביטוח הנדרשת על ידי חברות הביטוח, מפני שהיא עשויה להשתנות בצורה ניכרת בין חברה אחת לשנייה. זכרו שלא רק המחיר חשוב וגם אמינותה ושמה הטוב של חברת הביטוח הוא דבר שצריך לקחת בחשבון.