נוסעים וחוסכים - 4 מכוניות משפחתיות חסכוניות בדלק

Error message

  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
נוסעים וחוסכים - 4 מכוניות משפחתיות חסכוניות בדלק
07/06/2015 - 13:37

למרות שמחירי הדלק ירדו מעט, ישראל עדיין נמצאת במקום החמישי בעולם ביוקר הדלק וההוצאה החודשית הזו מכבידה על הכיס. אבל אין רע בלי טוב – אם מחיר הדלק לא יורד לפחות הטכנולוגיה  מאפשרת לייצר מכוניות חדשות חסכוניות יותר בצריכת דלק. בדקנו עבורכם 4 משפחתיות חדשות שיעזרו לענות על השאלה האמיתית - איזו תחסוך לכם בהוצאות?

 

 

עד לאחרונה מחירי הדלק בישראל ידעו תקופה ארוכה של עלייה בעשרות אחוזים, אולם העליה הזה יצרה באופן טבעי גם עלייה בשווי השימוש ומחירי כלי הרכב והפכה למעמסה כלכלית לא פשוטה. כל אלה בתורם גרמו כמובן להתייקרות באחזקת כל כלי הרכב, והרכבים המשפחתיים בפרט. לכן בבואנו לבחור מכונית, שיקול עלות אחזקת הרכב הוא בעל תפקיד גדול. בחירת מכונית משפחתית חדשה אינה משימה שיש להקל בה ראש. שוק הרכב המקומי מציע דגמים רבים ועל כל אחד מהם קיימות אין ספור דעות. הנהגים יכולים להתנחם בכך שהמכוניות המשפחתיות נהפכות לחסכוניות יותר וכיום יכולות להגיע להספק של 12 ק"מ לליטר ואף יותר מכך. על מנת לסייע בתהליך הבחירה, אנו מציגים בפניכם את נתוניהן של 4 מכוניות משפחתיות פופולאריות במיוחד: סקודה אוקטביה 1.2 TSI, רנו פלואנס דיזל, מאזדה 3 2.0 וטויוטה אוריס היברידית.

צריכת הדלק - הגדרות יצרן לעומת מבחני מציאות

סקודה אוקטביה 1.2 TSI - על פי היצרן, צריכת הדלק של סקודה אוקטביה 2.1 TSI עומדת על 20 ק"מ לליטר. עם זאת, מבחנים ריאלים שנעשו מדדו צריכת דלק העומדת על 15.2 ק"מ לליטר - מה שהופך את הסקודה למכונית חסכונית במיוחד ביחס למשפחתיות אחרות.

רנו פלואנס דיזל - הגדרות היצרן מעידות על צריכת דלק של 15.6 ק"מ לליטר, אך במבחן המציאות צריכת הדלק עומדת על כ-11 ק"מ לליטר.

מאזדה 3 2.0 - על פי היצרן, צריכת הדלק עומדת על 18.2 ק"מ לליטר, אך בפועל במציאות תצרוכת הדלק עומדת על כ-14.7 ק"מ לליטר.

טויוטה אוריס היברידית - צריכת הדלק הרשמית עומדת על 27 ק"מ לליטר, בעוד מבחני השטח מדווחים על צריכת דלק של כ-20 ק"מ לליטר.

 גורמים המשפיעים על צריכת הדלק

לסוג הנסיעה ולאופי הנהיגה יש השפעה עצומה על צריכת הדלק. האצות ועצירות פתאומיות מגדילות משמעות את הצריכה, ולעומתן נהיגה מחושבת ובטוחה תקטין את הצריכה. נסיעה בתוך העיר בשעות העומס והפקקים מעלה משמעותית את צריכת הדלת, אך לצער כולנו לא ניתן באמת להימנע ממנה.

 שמירה על לחץ אוויר נכון בצמיגים והפחתת משקל לא נחוץ ברכב כמו תכולת המטען האחורי - גם הם אפקטיביים בשמירה על צריכת דלק מאוזנת.

 מכוניות היברידיות כמו הטויוטה אוריס, אוצרות אנרגיה קינטית בבלימה, ועושות שימוש במנוע חשמלי כדי לסייע בהאצה - מה שמפחית גם כן את צריכת הדלק.

 מנועי דיזל נחשבים לטכנולוגיה ישנה יחסית, אך הם יעילים בצריכת הדלק ומכוניות המכילות מנועי דיזל כגון הרנו פלואנס, ידועות כחסכוניות בנסיעות בין עירוניות. גם מנועי הבנזין הולכים ומשתפרים ואם בעבר כדי להשיג הספק גבוה צריך היה להגדיל את נפח המנוע, הרי שכיום ישנים מנועי טורבו קטנים ויעילים, שימוש בהזרקת דלק ישירה היא דרך טכנולוגית המצמצמת את צריכת הדלק. skoda Octavia 1.2 היא דוגמא טובה למנוע הזרקת דלק, ומנוע ה-TSI שלה משיג תוצאות טובות יותר של צריכת דלק ופליטת מזהמים.

העלאת מספר ההילוכים גם כן הפך את תיבות ההילוכים האוטומטיות לחסכוניות יותר משום שהמנוע פועל בסל"ד האופטימלי שלו. יש לציין כי למרבית המכוניות המשפחתיות כיום יש לפחות שישה הילוכים.

לסיכום, ניתן לומר כי ישנם מספר פרמטרים ברורים המשפיעים על צריכת הדלק שלנו: אופי הנהיגה, תנאי השטח, לחץ האוויר בגלגלים, משקל הרכב ותכולתו ותקינות המערכות הרכב. עם זאת, בואו לא נשכח שהשיקול המכריע הוא כלכלי והוא מעבר למחיר הקנייה של המכונית, עליו להביא בחשבון את עלויות האחזקה השוטפת שלהם תפקיד מכריע בחיי היומיום. הכל מתחיל בבחירת המכונית הנכונה אשר תתאים לצרכינו וגם תהיה חסכונית ביותר עבורנו, לפחות עד שמחירי הדלק ממש יתחילו לרדת.