האם כדאי להיעזר במתווך לרכישה או מכירה של דירה?

האם כדאי להיעזר במתווך לרכישה או מכירה של דירה?
08/29/2010 - 18:34

 

ראשית ובטרם נכנס לעובי הקורה יש לבדוק מה המשמעות של מתווך דירות ומה חלקו בעיסקה ?

כל מתווך דירות חייב להיות בעל רישיון תיווך אשר מוענק לו מרשם המתווכים,ואסור לאדם אחר שאינו מתווך לעסוק בתיווך או להציג את עצמו כמתווך ללא רישיון תיווך בתוקף.

בהתאם להוראות חוק המתווכים מתווך חייב לפעול בהגינות, במיומנות, בסבירות בדרך מקובלת ובנאמנות במסגרת תפקידו ולפעול בשקידה להבאת הצדדים לידי קיומה של עיסקה במקרקעין ולמעשה הוא זה שמהווה את הגורם היעיל לקיומה של העיסקה.
על המתווך לקבל פרטים מהותיים הקשורים לנכס ולמסור את כל המידע שהוא יודע על הנכס ללקוח המעוניין בכך.

חשוב שהמתווך ימסור לכם פרטים מדוייקים על הנכס ולא רק יתרונות ולכן כדאי לבקש ממנו לפרט לכם גם את חסרונותיה של הדירה.
בררו אם המתווך מפרסם במגוון ערוצים כמו : אינטרנט , עיתונות, דיוור ישיר, שיתופי פעולה עם מתווכים אחרים וכד' ,כל זאת מראה לכם שהסיכויי שהמתווך יפעל למצא את מבוקשכם הוא גבוה.
כדאי שתשבו עם המתווך ותספרו לו על הצרכים שלכם בכדי שיקבל תמונה ברורה על דרישותיכם.
בנוסף לכך למתווך אסור שתהיה נגיעה אישית לנכס שהוא מציע ,אלא אם הוא גילה ללקוח כי יש לו נגיעה אישית ויקבל את הסכמת הלקוח לכך בכתב.

חשוב לדעת כי למתווך אסור לעסוק בכל פעולה משפטית כלשהיא שקשורה לעיסקה ואסור לו לערוך כל מסמך בעל אופי משפטי ואפילו לא להחתים את הלקוח על זיכרון דברים .אם אכן יתברר כי המתווך ערך מסמך משפטי לפי הוראות החוק הדבר יכול למנוע ממנו לקבל דמי תיווךולא פעם מגיעים מקרים כאלה לפתחו של בית המשפט ,אשר בסופם מפסידים המתווכים את שכר טרחתם.

המתווך יהיה זכאי לדמי תיווך אם הוא דאג להחתים את הלקוח על מסמך אשר מעניק לו את דמי התיווך ואשר מכיל את הפרטים הבאים: שם פרטי ומשפחה , תעודות זהות, פרטי הנכס, האם הנכס הוא להשכרה או למכירה,מחיר העיסקה בקירוב, ודמי התיווך .
נהוג שדמי התיווך נעים סביב 2% משיווי העיסקה ,אולם הדבר אינו חד משמעי וכדאי להתווכח ולהוריד גם ל-1.5% ואפילו פחות מכך. ניתן גם לסכם עם המתווך שאת העמלה שלו יקבל מהצד השני באופן שאתם לא תשלמו לו מאומה .

לכן לא כדאי לפסול על הסף את עזרתו של מתווך דירות ולעיתים כדאי גם לשלם את עמלתו ולחסוך זמן יקר בו הדירה עלולה לעמוד ללא קונים , ובכך אתם עלולים להפסיד כסף רב.

אשמח לקבל את תגובותיכם או סיפור מעניין שאירע לכם בעניין זה .

בברכה ושבוע נפלא

עו"ד מירי כהן ושות'
משרד עורכי דין מקרקעין, משפחה ואזרחי