עורכת הדין טל איטקין מסבירה על החוק החדש שעתיד לעשות מהפכה בתחום הגירושין

Error message

  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
עורכת הדין טל איטקין מסבירה על החוק החדש שעתיד לעשות מהפכה בתחום הגירושין
01/15/2015 - 09:26

בחודש ספטמבר הקרוב עתיד להיכנס לתוקפו החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (יישוב מוקדם של הסכסוך), התשע"ד-2014. עורכת הדין והמגשרת טל איטקין, מומחית בדיני משפחה וענייני המעמד האישי, מסבירה על החוק החדש שעשוי לחולל מהפכה בתחום, ועל השלכותיו על בני-זוג מתגרשים.

על החוק החדש ומטרתו

החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה, התשע"ד-2014, אשר עתיד להיכנס לתוקפו בחודש ספטמבר הקרוב, הינו יוזמה של משרד המשפטים אשר צפויה לחולל מהפכה בתחום דיני המשפחה.      
מטרת החוק, כפי שניתן ללמוד עליה מדברי ההסבר הנלווים לחוק, הינה לסייע לבני-זוג ולהורים וילדיהם ליישב את הסכסוך המשפחתי בדרכי שלום ובהסכמה ולצמצם את הצורך בהתדיינות שיפוטית.

המצב המשפטי עובר לחוק ואחריו

עד כה, התאפשר לכל אדם שחפץ בפתיחת הליכים משפטיים כנגד בן-זוגו בשל סכסוך משפחתי שהתגלע בין הצדדים לממש את רצונו מבלי לנקוט בהליך מקדים, בכפוף לכללי מרוץ הסמכויות בין בית-המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני, מסבירה עורכת הדין טל איטקין. אמנם גם במצב המשפטי הנהוג כיום מופנים הצדדים ליחידות הסיוע ע"י הערכאות המשפטיות, אלא שהתהליך עשוי לקחת זמן רב בשל העומס הרב בערכאות אלו.      
עתה, בחסות החוק החדש, לא תתאפשר הגשת תביעה לערכאות השיפוטיות מבלי למלא אחר התנאי המקדים שקובע החוק- הגשת בקשה ליישוב סכסוך לערכאה בה בכוונתו להתדיין. במטרה לייעל את הליך יישוב הסכסוך קובע החוק לוחות- זמנים מדויקים. כך למשל, נקבע כי בתוך 35 ימים מיום הגשת הבקשה, יוזמנו בני-הזוג ע"י בית-המשפט או בית הדין בה הוגשה הבקשה ליחידת הסיוע, אשר תנסה ליישב את הסכסוך בין בני הזוג על דרך ההסכמה. החוק החדש מחייב את בני-הזוג להשתתף במספר פגישות ביחידת הסיוע, כאשר רק  בתום התקופה הנ"ל, המוגדרת כ"תקופת ניסיון", יוכלו הצדדים להגיש תובענה הנוגעת לסכסוך ביניהם במידה והליך יישוב הסכסוך לא צלח.  

עורכת הדין טל איטקין מבהירה, כי צד אשר הגיש בקשה ליישוב סכסוך כאמור בחוק, ייחשב כמי שרכש סמכות בערכאה בה הוגשה הבקשה. כמו-כן, הגשת בקשה ליישוב סכסוך אינה מונעת מבן-הזוג המבקש את האפשרות להגיש בקשה לסעד זמני או סעד דחוף הנחוץ כדי להבטיח את הליך יישוב הסכסוך. 

יתרונותיו של החוק

לדברי עורכת הדין טל איטקין, יש לברך על החוק החדש. יישוב הסכסוך על דרך ההסכמה צפוי לחסוך לצדדים זמן יקר ועלויות רבות וחשוב מכך- בני-הזוג יימנעו מהליכים משפטיים שעשויים לגרור אותם למאבקים ממושכים ועקובים מדם שנותנים אותותיהם על הצדדים עצמם ועל ילדיהם. זאת ועוד, ככל שהליך הגישור יצלח הרי שתיחסך כאמור פניה לערכאות השיפוטיות, דבר המייתר גם את מרוץ הסמכויות בין בית המשפט לענייני משפחה לבין בית-הדין הרבני, הידוע במורכבותו.  בנוסף, הפנייה ליחידת הסיוע צפויה להקל על הערכאות השיפוטיות, הקורסות כיום תחת עומס התביעות המוגשות לפתחן. כך, גם זוגות שלא צלחו את הליך יישוב הסכסוך, צפויים להנות מהליך שיפוטי מהיר ויעיל יותר בעניינם.