תהליך גירושין מתוך שיח מתוקן

Error message

  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
תהליך גירושין מתוך שיח מתוקן
03/10/2015 - 01:00

תושבי הגליל רגילים לחיים בקצב אחר, חיים שזזים טיפה יותר לאט והרבה יותר בטוח. השקט והשלווה של החיים באזור הגליל יכול להישמר גם כאשר אתם עומדים בפני אתגרים שלא צפיתם מראש, לדוגמא במהלך ניהול תהליך גירושין. ההחלטה להתגרש מטבעה מלווה בהמון מטענים רגשיים, אין תהליך גירושין קל ומהיר, זו לא החלטה שניתן להוציא לפועל ברגע אחד ללא התחשבות בכל ההשלכות שיש ויהיו לה על המשך החיים בעתיד, בטח כאשר מדובר בהליך גירושין עם ילדים. אבל אפשר לעשות את זה נכון, ניתן למזער את הנזקים שעלולים להיווצר מתהליך הגירושין ולשמור על השקט הגלילי ועל אורח החיים השקט והשלו שלכם. איך להתגרש נכון? באמצעות הליך גישור.

למה תהליך גירושין מורכב ועדין?
 
תהליך גירושין הוא בעצם הודאה בכך שטעיתם, כך לפחות רוב הזוגות נוטים לחשוב. פעם החלטתם שתבלו יחד את שארית חייכם, ופעלתם בשיתוף פעולה לבנות לעצכם בית ומשפחה שחשבתם שתישאר באותו הפורמט לנצח. תהליך ההתפקחות לעובדה המצערת שזה לא עובד יותר ושצריך לפרק את החבילה, זהו תהליך כואב שמלווה בהמון תחושות של אכזבה. פעם החלטתם שתהפכו להיות אחד ותפעלו יחד לבנייה משותפת, ועכשיו אתם מחליטים לפעול בנפרד ואתם פועלים לבנייה אישית וניתוק כל תלות ומחויבות כלפי אותו אדם שפעם החלטתם להינשא לו. מטבע הדברים סיטואציה כזו של תהליך גירושין היא דבר מורכב ועדין, זהו תהליך שמלווה בהמון תחושות רגשיות סובייקטיביות שלא ניתן להתווכח עם נכונותן וצדקתן, אפשר רק לקבל אותן ולנסות להכיל אותן בצורה שתוביל לנקיטת פעולות אחראיות ומתוקנות בניהול תהליך הגירושין.
איפה מתחילים? איך לוקחים מפעל חיים משותף ומפרקים אותו לשניים? אתם בהחלט צריכים לפנות לאיש מקצוע שמתמחה בתחום הגירושין ולקבל הדרכה ויעוץ כיצד לנהל את התהליך. תהליך גירושין נוגע בהמון נושאים מורכבים ועדינים, בטח כאשר מדובר בגירושין עם ילדים משותפים, ואתם צריכים איש מקצוע שינחה אתכם בניהול תהליך גירושין באופן אחראי ומתוקן ככל האפשר.
 
מה האופציות?
 
האופציה ראשונה היא גם זו המוכרת לכולנו משנים עברו – פנייה לעורך דין גירושין שינהל את המאבק כשהוא מייצג רק את האינטרסים שלנו כצד בעניין. האופציה השנייה, זו שתופסת תאוצה בשנים האחרונות והופכת לכלי יעיל בניהול תהליך גירושין אפילו בבתי המשפט – פנייה להליך גישור גירושין כדי להגיע להסכמות.
ההבדל המהותי בין שתי האפשרויות הוא שימת הדגש על הסכסוך או על ההסכמה. עורך דין, שמייצג את האינטרס החד צדדי שלכם, מקבל תשלום כדי לנצח ולהגיע לעסקה הטובה ביותר עבור האינטרסים שלכם. עורך דין לא מתחשב בשיקולים רגשיים ובהמשך ההתנהלות של חייכם לאחר ההגעה להסכם גירושין. תפקידו של עורך דין גירושין זה לנהל את הסכסוך בצורה שתשרת הכי טוב את האינטרסים שלכם בכל הנושאים שעומדים לדיון וקבלת החלטות בבית המשפט.
לעומת זאת, הליך גישור מבטא גישה אחרת ושונה, הליך גישור מתבצע באמצעות מגשר מוסמך שמייצג את האינטרסים של שניכם יחד. תפקידו של הליך גישור זה יצירת שיח מתוקן בין בני הזוג המתגרשים, מתוך הבנה מעמיקה שישנה אפשרות לשיח בין מי שפעם החליטו לשתף פעולה וכיום מחליטים לשנות החלטה זו. הליך גישור נעשה באמצעות גורם צד שלישי ניטראלי שמכיר את החוק בנוגע לגירושין (המון מגשרים הם עורכי דין בהכשרתם המקצועית) ויש לו גם את ההכשרה המקצועית לנהל ברגישות מצבים מורכבים וטעונים רגשית. לאחר הבנת הסיטואציה בפן הרגשי ובפן החוקי, הליך גישור יפרוש בפניכם תמונה אובייקטיבית שכוללת את מגוון האפשרויות שאתם יכולים לנקוט. המגשר שמנחה את הליך הגישור יסביר לכם את כל האפשרויות ואת כל ההשלכות והמורכבויות שיש בכל אחת מהן, כך תוכלו לקבל החלטות שלוקחות בחשבון הרבה יותר מאינטרס חד צדדי ורגעי, תוכלו לקבל החלטות שיעזרו לכם לעצב כבר מעכשיו את הדרך שעל פיה תקבע התחלת החיים החדשים שלכם.
 
שומרים על שפיות ולא מאבדים תקווה
 
מערכת בתי המשפט בישראל הבינה את הכוח העצום שיש להליך גישור בכל הנוגע ליישוב מחלוקות וסכסוכים בכלל, ובניהול תהליך גירושין בפרט. ישנו חוק חדש שבחודשים הקרובים עומד להיכנס לתוקף והוא יחייב כל זוג לפתוח הליך גישור לפני הפנייה לבית המשפט. כמות הזוגות המתגרשים יצרה עומס אדיר על מערכת בתי המשפט בישראל, וזוגות אלו, שמיוצגים על ידי עורכי דין, מתקשים להגיע להסכמות והופכים את שופטי בית המשפט לשוטר בגן הילדים. בתי המשפט בישראל אף הבחינו בעובדה שתהליך גירושין, שמתנהל בצורה של מאבק משפטי, מוביל להמשך ניהול טעון ומנוכר בכל ההתנהלות העתידית של בני הזוג בנוגע לתשלומי מזונות, הסדרי ראיה וכד'. לעומת זאת, תהליך גירושין שמתנהל באמצעות הליך גישור גירושין מוביל את בני הזוג ליכולת התקשרות מתוקנת ואחראית ולהבנה והכלה של הצד השני. הליך גישור הוכיח את עצמו כפתרון יעיל, זול, מהיר וקל לניהול תהליכי גירושין במינימום נזק עתידי, כלכלי ורגשי.
 
אז איך שומרים על השלווה הגלילית גם כאשר מציאות החיים מציבה אתגרים חדשים? בוחרים באפשרות שמובילה להסכמה ופיתרון ולא באפשרות שמובילה לניהול מאבק וסכסוך. פעם בחרתם לשתף פעולה ולבנות יחד מפעל חיים, זה שהחלטתם לשנות את דעתכם ולפרק את השותפות זה לא אומר שכל מה שהספקתם לבנות צריך לרדת לטמיון, אתם יכולים להמשיך להתנהל בשלווה וברוגע וליצור גשר של תקשורת הדדית והגעה להסכמות בנוגע לכל מה שבניתם יחד. תנו להחלטה שלכם לפתוח תהליך גירושין להיות קרש מקפצה לחיים שלכם בנפרד, במקום שההחלטה לפתוח בתהליך גירושין תהפוך להיות בור ששניכם תתקשו לצאת ממנו ולהתחיל הכל מהתחלה. כבר הספקתם לעשות כל כך הרבה, אל תשליכו את הכל לפח, אתם לא צריכים להתחיל מההתחלה, אתם רק צריכים לאסוף את עצמכם ולהמשיך מאותה הנקודה שבה החלטתם לשנות כיוון.