אקולוגיה בגליל

Error message

  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1521 in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home2/galilon/public_html/modules/user/user.module).
אקולוגיה בגליל
07/23/2015 - 23:08

אזור הגליל הוא אחד האזורים הירוקים, הטבעיים והנעימים ביותר בישראל, כפי שיכולים להעיד אינספור תיירים מדי שנה, כמו גם מקומיים אשר החליטו לחיות את חייהם באזור הצפוני. מקומות רבים בגליל עדיין מתאפיינים באווירה אותנטית ופסטוראלית, ובמקרים רבים גם אקולוגית. לא מעט מקומות בגליל החליטו לשמור על צביון אקולוגי, חלקם מתוך טעמי תיירות והסברה, וחלקם פשוט מתוך בחירה באורח חיים ידידותי לסביבה.

במקומות שונים בגליל ניתן למצוא כיום דוגמאות מעניינות ומעוררות השראה לאורח חיים אקולוגי התומך בסביבה, לחקלאות ברת קיימא וגם לא מעט מוצרים אקולוגיים אשר מהווים דוגמה מוחשית לדרך שפויה להפיק תוצרים מן הסביבה בשיתוף פעולה בין האדם למערכת בה הוא חי.

בישול אקולוגי באמירים וחקלאות בת קיימא בכליל – דוגמאות לאקולוגיה בגליל

על מנת לתת טעימה קטנה מאורח החיים האקולוגי מעורר ההשראה שניתן למצוא בגליל נתמקד בשתי דוגמאות מעניינות.

הדוגמה הראשונה היא של היישוב המוכר אמירים, הממוקם בגליל המערבי (קרוב לעיר צפת). אמירים מוכר לאנשים רבים כיישוב צמחוני (או טבעוני בחלקו), שכן מדובר בקהילה אשר כבר לפני שנים רבות הגדירה את עצמה כקהילה צמחונית, הן מטעמי מוסר והן מטעמי אקולוגיה. באמירים ניתן לחוש באווירה הקסומה ובהתחשבות המשמעותית בטבע ובעולם החי שמסביבנו. היישוב מלא בצימרים אקולוגים עשויים עץ ובנייה קלה, מסעדות צמחוניות וטבעוניות המציעות בישול אקולוגי וידידותי לסביבה (הן לבעלי החיים והן לאיכות הסביבה עצמה, המושפעת כידוע באופן חמור מתעשיית המזון מן החי), ובעיקר אנשים מקומיים חייכניים אשר שמו את אורח החיים האקולוגי בראש מעייניהם, ומהווים הוכחה חיה לכך כי ניתן לחיות גם אחרת ממה שרובנו מכירים.

דוגמה מעניינת נוספת לאורח חיים אקולוגי הגליל הוא היישוב כליל, הממוקם גם הוא בגליל המערבי, קרוב יותר לקו החוף ולעיר נהרייה. בכליל שמו התושבים דגש על חיי קהילה אקולוגיים וחקלאות ברת קיימא, כזו המאפשרת להפיק מוצרי מזון אקולוגיים באופן אשר משתף פעולה עם הטבע, במקום ללכת נגדו. צריכת האנרגיה של תושבי כליל מגיעה בעיקר מאנרגיה סולארית ידידותית לסביבה, כאשר ביישוב ניתן למצוא גם דוגמאות לבנייה אקולוגית, כמו גם סדנאות ופעילויות שונות בעלי אוריינטציה סביבתית ירוקה (חקלאות ידידותית לסביבה, סדנאות בישול אקולוגי ועוד).

מוצרים אקולוגיים מהגליל

בגליל ניתן למצוא גם לא מעט אנשים המייצרים מוצרים אקולוגיים מסוגים שונים. סבונים משמן זית וחומרים טבעיים אחרים, מוצרי מזון שונים המופקים בדרכים ידידותיות לסביבה, דרכים מעניינות וירוקות להפקת אנרגיה מקומית ועוד.

את הדוגמאות הללו ניתן למצוא במקומות רבים ושונים בגליל, כאשר גם תחום התיירות האקולוגית זוכה לייצוג בגליל. לדוגמה, מלון הגושרים הממוקם בקרבת קריית שמונה מוגדר כמלון ירוק, ומשמש גם כמרכז הסברה אקולוגי בפועל, עבור התיירים המגיעים אליו מכל רחבי הארץ.

לסיכום, לגליל יש הרבה מאוד מה להציע לנו במגוון תחומים, גם ובעיקר בתחום החשוב כל כך של אקולוגיה  ודרך חיים ידידותית לסביבה. בואו לראות, ללמוד וליהנות!